Hodowle komórkowe to procesy prowadzone in vitro, mające na celu utrzymanie przy życiu i namnożenie komórek organizmów żywych.

Skórę, jeden z największych organów naszego organizmu, tworzą komórki o wyspecjalizowanych funkcjach, mi. in. komórki naskórka (keratynocyty), komórki skóry właściwej (fibroblasty), komórki barwnikowe (melanocyty), komórki tkanki tłuszczowej (adipocyty). Komórki każdego typu można wyodrębnić i utrzymywać przy życiu w warunkach laboratoryjnych. Obecnie w laboratoriach prowadzi się nie tylko hodowle jednego typu komórek skóry. Powstają kultury wspólne np. komórek naskórka z komórkami barwnikowymi, a także modele naskórka i skóry pełnej grubości. Na trójwarstwowych modelach 3D wykonywane są badania bezpieczeństwa stosowania kosmetyków.

W kosmetologii hodowle komórkowe są doskonałym materiałem do zaawansowanych badań działania substancji aktywnych. Pozwalają
w bezpieczny sposób określić optymalnie działające stężenia dla nowych, nie stosowanych jeszcze składników. Badania na komórkach umożliwiają prowadzenie szeregu analiz wyjaśniających mechanizmy działania składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Pozwalają na prowadzenie obserwacji procesów starzenia się skóry, jej zdolności do obrony przed szkodliwymi czynnikami środowiska czy też regeneracji powstałych uszkodzeń.